[odsłon: 727] |
Sen
Sen. Codzienna czynność każdego człowieka. Regulator odpoczynku, regenerator samopoczucia. A czy umiemy dobrze spać? Czy za każdym razem jak wstajemy czujemy się wyspani, wypoczęci, mamy uśmiech na twarzy (nawet w poniedziałek rano) itp.? Popatrzmy co wpływa na jakość naszego snu.
O co warto zadbać ?
1. Długość snu
Jest to fundament. Dla dorosłego człowieka jest to od 7 do 9 godzin na dobe. Dodam że warto by było, aby było to ciągiem. Rozbijanie rozregulowuje nasz organizm. Nie wskazane jest przekraczanie dobowej dawki snu. Czujemy się wtedy zmęczeni oraz ociążali.
2. Pora zasypiania
Jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy zachować naturalny dobowy cykl. W dzień funkcjonujemy, w nocy odpoczywamy. Wskazane jest aby zasypaić przed godziną 23:00 maksymalnie (optymalnie 22:00). Sen zaczyna się fazą NREM, prawidłowo o czasie trwania 80-100 min, po której następuje faza snu REM trwająca ok. 15 min. Naukowcy badający zjawisko snu, zauważyli że zasypiając przed 22:00 rośnie długość fazy REM - która jest odpowiedzialna za marzenia senne. U osób dorosłych tego typu cykl powtarza się 4 lub 5 razy wciągu nocy.
3. Przygotowanie do snu
Sama jakość snu to również to - jak się do niego przygotujemy. Ciepła kąpiel lub prysznic około 1-2 godzin (optymalnie 1,5 godziny) przed snem pozwala "odciągnąć" ciepło z centralnych partii ciała do części peryferyjnych i wspomóc naturalny proces ochładzania organizmu. Co zarazem sprawi, żę czujemy się po prostu rześko. Warto popatrzeć też na to na czym śpimy, w czym śpimy oraz jak często zmieniana jest pościel.
4. Wyciszenie
Chcę tu podkreślić bardziej formę psychiczną niż fizyczą. Chodzi mianowicie o to aby starać się zasypiać, czyli zostawiać miniony dzień - zakończonym. Rozmyślanie jak rozwiazać dany problem tuż przed zaśnięciem - pogarsza jakość snu. Wywołuje stres. Dobrą metodą na uniknięcie takiego stanu jest założenie planu działania na następny dzień. Mamy wtedy świadomość że problem, choć nie został rozwiązany dziś - jutro krok po kroku zostanie wyjaśniony. To pomaga. Inną formą zakończenia dnia jest modlitwa, czy też krótka medytacja. Osobom wieżącym pomaga to oddać (powieżyć) dany problem czy męczącą sytuację z dnia Bogu. Rozładowuje to napięcie.
5. Relaks przed spaniem
Ja to nazywam roboczo "odpoczynek przed odpoczynkiem". Chodzi o to aby zadbać o równowagę przed snem. Osobom pracującym fizycznie zalecany jest "trening" intelektualny (np. książka), natomiast osobom pracującym biernie, najczęście umysłowo w jednym miejscu - zaleca się aktywnoś fizyczną (np. spacer). Poprawia to jakość snu, odciąża organizm z wymuszonej skrajni spowodowanej zawodowym trybem życia.
6. Brak niebieskiego światła
Naukowcy zajmujący się badanime snu, przeprowadzili eksperyment podczas którego mierzyli czas, kiedy uczestnicy patrzyli na ekran smartfona, a także czas spędzony w łóżku i ilość snu. Stwierdzili, że osoby które spędzały więcej czasu przy swoich smartfonach przed, szczególnie podczas godzin przed snem, spali krócej, mniej przy tym wypoczywali i potrzebowali więcej czasu, by zasnąć. Niebieskie światło hamuje wytwarzanie hormonu melatoniny, którego braki uzupełniane są w organizmie, włąsnie podczas snu.
Podsumowując
Jak widać, jest wiele rzeczy "o które warto zadbać" aby Nasz sen był lepszy. Chodzi tu o samoocennę. Co mogę ulepszyć, gdzie być może popełniam błąd? Nie chodzi o krytykę, czy jakieś dążenie do doskonałości w każdym z powyższych punktów. Tu chodzi o świdomość, o eksperymentowanie - czyli o poznawanie siebie.
Powodzenia :)
Co daje Wasza pomoc i wsparcie ?? |
Dzięki Waszemu dobrowolnemu wsparciu jesteśmy w sieci , na Twojeje komórce, na Twoim tablecie czy na komputerze. Każda wpłata, za którą z góry serdecznie dziękuję - to także Twoja cegiełka w budowaniu trzeźwego stylu i sposobu życia.
Dzięki wpłatom...
• nie ma na stronie rozpraszających reklam , jest treść, która jest i ma być łatwo dostępna,
• powstają nowe działy np. "Na małym ekranie" czy "Znalezisko",
• cały materiał na stronie jest darmowy , w imię zasady "darmo wziąłeś, darmo oddaj"