[odsłon: 1343] |
Objawy osiowe
choroby alkoholowej
Alkoholizm jest chorobą niezawinioną, przewlekłą i postępującą. Jest to choroba o tyle specyficzna, że osoba nią dotknięta bardzo długo może nie zdawać sobie sprawy z tego faktu i pomimo oczywistych objawów zaprzeczać istnieniu choroby. Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu? Oto one:
« Zmiana tolerancj (1)
Ludzki organizm posiada zdolność do przystosowywania się do sytuacji i warunków, które są stałe, powtarzalne. Jeśli ktoś regularnie pije alkohol lub zażywa narkotyki, jego organizm „przyzwyczaja się” do przyjmowanej dawki substancji. Ostatecznie dochodzi do momentu, w którym krzyczy: „chcę więcej!”, ponieważ dotychczasowa ilość alkoholu czy narkotyków nie jest już wystarczająca. Ustalona wcześniej norma się podniosła, i aby wywołać ten sam efekt upojenia czy osiągnąć stan „odlotu”, trzeba zażywać coraz większe dawki. Spożywanie coraz większych ilości narkotyków czy alkoholu jest niepokojącym objawem uzależnienia, informującym o tym, że obecność substancji uzależniającej w organizmie stała się normą. Diagnostycznym jest również spadek tolerancji – sytuacja, w której organizm w pewnym momencie się buntuje, nie mogąc przyjmować tyle narkotyku, ile dotychczas przyswajał. Po czasie zatem tolerancja spada – osoba uzależniona może osiągnąć stan upojenia wypijając mniej niż kiedyś, co również jest bardzo niepokojącym stanem, alarmującym o tym, że organizm jest wyczerpany i niezdolny do dotychczasowego funkcjonowania.
« Pragnienie zażycia substancji (2)
Typowym objawem uzależnienia jest odczuwanie chęci napicia się alkoholu, zażycia narkotyku czy grania, w przypadku patologicznego hazardu. Osoby z problemem alkoholowym odczuwają potrzebę napicia się alkoholu, ujawniającą się w różnych sytuacjach życiowych – najczęściej jednak w momentach stresu, napięcia, ale także euforii czy nudy. Jej intensywność może być różna – od myśli „wypiłbym jedno piwo” do „jeśli zaraz się nie napiję, to umrę”- w tym drugim przypadku, jest to nie chęć wypicia, a już silny, uporczywy przymus. Chęć czy przymus wypicia alkoholu ujawnia się np. poprzez szukanie okazji do picia, które mogą kryć się pod postacią inicjowania awantur w celu znalezienia usprawiedliwienia dla zakupienia alkoholu i uzyskania upragnionej, chwilowej ulgi w napięciu.
« Upośledzenie kontroli (3)
U osób uzależnionych bardzo długo utrzymuje się myślenie, że mogą kontrolować swój nałóg. Często słyszy się: „mogę przestać kiedy chcę”, „wcale nie muszę pić cały czas”, „to ja mam nad tym kontrolę, nie alkohol”. Jest to niestety najczęściej iluzja będąca elementem mechanizmów uzależnienia. Osoby uzależnione w pewnym momencie nie są w stanie decydować o ilości zażywanej substancji, a także momencie przerwania jej spożywania. Niekiedy próbują kontrolować swoje picie, udowodnić sobie tzw. „silną wolę”, poprzez np. wszycie esperalu, zmianę mocniejszego alkoholu na słabszy, czy liczne obietnice o utrzymywaniu abstynencji. Najczęściej jednak są to próby nieudane, świadczące o tym, że nałóg wymknął się spod kontroli. Dowodem na brak kontroli są np. ciągi alkoholowe kiedy rozpoczęte picie trudno zakończyć, przez co trwa kilka dni, tygodni, miesięcy a nawet jeszcze dłużej.
« Zespół abstynencyjny (4)
Objawy abstynencyjne (inaczej odstawienne) pojawiają się, kiedy osoba uzależniona zmniejsza dawki wypijanego alkoholu czy zażywanych narkotyków, lub całkowicie rezygnuje z picia/brania. Najczęściej pojawia się on rano, kiedy organizm dochodzi do siebie i trzeźwieje, oczyszczając się z toksyn substancji psychoaktywnych. Przyzwyczajony do trucizny organizm reaguje szokiem, zaburzeniem nałogowej homeostazy – pojawiają się wtedy różne nieprzyjemne dolegliwości, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Są to m.in.: bóle mięśni, nadmierna potliwość, mdłości, wymioty, suchość w ustach, brak apetytu, problemy ze snem, drżenia rąk, różnego rodzaju lęki, odczuwany niepokój. W takich sytuacjach mogą pojawić się także stany ostrzejsze, takie jak delirium czy padaczka alkoholowa, co jest przejawem zaawansowanego uzależnienia.
« Wiedza o szkodach (5)
Człowiek zdrowy- którego umysł nie jest zmącony uzależnieniem- kiedy robi coś, co mu szkodzi i powoduje w życiu nieprzyjemne konsekwencje, po prostu przestaje to robić. Wyciąga logiczne wnioski: „to mi nie służy- muszę to zmienić”. Niestety inaczej sprawa wygląda u osób uzależnionych- ponoszą one liczne szkody zarówno zdrowotne, jak i psychiczne, mimo informacji od lekarza o tym, że ze względów zdrowotnych należy odstawić alkohol czy narkotyki. O potwierdzeniu tego objawu świadczy zatem to, że picie alkoholu jest kontynuowane, mimo wiedzy, że istniejące wrzody żołądka, podwyższony poziom cukru we krwi, nadciśnienie, problemy z wątrobą czy trzustką – są wynikiem właśnie picia alkoholu. Do takich dolegliwości zaliczają się również te ze sfery psychicznej, np. drażliwość, obniżony nastrój, a wręcz zdiagnozowana depresja- jeśli ktoś wie, że picie źle wpływa na jego samopoczucie, a mimo tego dalej pije, świadczy to o występowaniu tego objawu.
« Koncentracja życia wokół picia (6)
Osoba uzależniona organizuje sobie życie w taki sposób, by sprzyjało piciu alkoholu, graniu czy zażywaniu narkotyków. Nałogowe czynności stają się bardzo ważne, a często nawet najważniejsze w życiu uzależnionego- nierzadko przekształcając się w jedyny, aktualnie realizowany cel życia. Na skutek picia czy zażywania narkotyków, osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać sfery swojego życia, które niegdyś stanowiły dla niej dużą wartość- opuszcza dni pracy, nie spędza czasu z dziećmi, nie poświęca tyle energii i czasu jak dawniej na swoje zainteresowania, traci przyjaciół i znajomych, ponieważ nie podtrzymuje z nimi kontaktu. Osoba uzależniona nie podąża za hierarchią swoich potrzeb i wartości- ważną potrzebą staje się picie czy branie narkotyków, i temu podporządkowuje większość swojego czasu i uwagi (zdobywa alkohol, pije lub łagodzi nieprzyjemne objawy picia). Osoba uzależniona gubi gdzieś sens swojego życia, który wcześniej był wyraźny- zamiast tego koncentruje się na nałogu, będąc jednocześnie przekonaną o tym, że wszystkie obowiązki dopełnia i „nic złego się nie dzieje”.
źródło informacji
www.almalibre.pl
Co daje Wasza pomoc i wsparcie |
Dzięki Waszemu dobrowolnemu wsparciu jesteśmy w sieci , na Twojeje komórce, na Twoim tablecie czy na komputerze. Każda wpłata, za którą z góry serdecznie dziękuję - to także Twoja cegiełka w budowaniu trzeźwego stylu i sposobu życia.
Dzięki wpłatom...
• nie ma na stronie rozpraszających reklam , jest treść, która jest i ma być łatwo dostępna,
• powstają nowe działy np. "Na małym ekranie" czy "Znalezisko",
• cały materiał na stronie jest darmowy , w imię zasady "darmo wziąłeś, darmo oddaj"
Darmowa aplikacja |
Pobierz aplikacje wymagana zgoda na instalacje z nieznanego źródła |
Instalacja ręczna film instuktażowy - powodzenia :) |