[odsłon: 892] |
Program: HALT
Program HALT stanowi osiową część filozofii zdrowienia. Jest to program pomagający utrzymać abstynęcję po przez zrozumienie oraz rozpoznawanie stanów niekorzystnych dla
osoby użależnionej. Nałożenie się poszczególnych stanów oraz trwanie w nich sprawia że trzeźwiejący alkoholik natrafia na trudności w utrzymaniu abstynencji. Kluczem jest tu świadomość tego - co się ze mną dzieje.
Hasło powstało od połączenia pierwszych liter angielskich słów:
HUNGRY - głodny,
ANGRY - rozgniewany,
LONELY - samotny,
TIRED - zmęczony
Tak jak napisałem powyżej, istotą programu jest umiejętność wychwycenia powyższych stanów. Jak to rozumieć - opisałem poniżej.
Nie bądź głodny
Starajmy się nie wychodzić z domu bez zjedzenia czegoś. Trzeźwi alkoholicy z doświadczeniem twierdzą, że pokusa na kieliszek zwielokrotnia się gdy jesteśmy głodni, wtedy też często bywamy źli. Organizm człowieka jako laboratorium biochemiczne bardziej domaga się dla alkoholika alkoholu gdy żołądek jest pusty. A zatem jeżeli nie można już z różnych przyczyn zjeść przed wyjściem śniadania - wypij herbatę, szklankę wody mineralnej, soku czy mleka, specjaliści zalecają też coś słodkiego. Wówczas zapotrzebowanie na alkohol znacznie słabnie.
Nie bądź rozgniewany
Gniew jest naturalnym uczuciem. Jednak zbyt duży poziom złości zaburza w nas funkcjonowanie. Ten stan psychiki jest w większości powodem sięgania po kieliszek - aby osiągnąć odprężenie. Przeciwieństwem gniewu jest wyciszenie, spokój. Czytamy to w pierwszym wersecie Desideraty - "Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy".
Nie bądź samotny
Samotność nie jest najlepszym stanem dla alkoholika w jego drodze trzeźwienia - od samotności bliska droga do frustracji, użalania się nad sobą oraz ogólnego rozżalenia. Jako przeciwwagę dla samotności stawia się np. społeczność AA gdzie spotykają się ludzie - z tym samy problem, pragnący zachować abstynecję. Nadmierna samotność jest między innymi jednym z najważniejszych symptomów nawrotu choroby alkoholowej. Wchodzenie w stan izolacji, samotne uciekanie w świat marzeń, unikanie mityngów, czucie nieuzasadnionych urazów do innych ludzi - to syndromy niestablioności w tej sferze.
Nie bądź zmęczony
Trudno oczywiście nie być zmęczonym, ale chodzi o to aby stanu tego nie przedłużać. Istotne jest unikanie zmęczenia fizycznego, ale również psychicznego. Doświadczenie uczy, że alkohol na krótko usuwa zmęczenie. Daje pozorne uczucie lekkości, a wnioski o jego "uzdrowieńczym" i "krzepiącym" działaniu - prowadzą na manowce. Alkohol działa znieczulająco - stąd złudzenie, że usunął nasze zmęczenie. Tylko naturalny wypoczynek: spacer, relaks, umysłowy i fizyczny, sen - dają efekty.
Co daje Wasza pomoc i wsparcie ?? |
Dzięki Waszemu dobrowolnemu wsparciu jesteśmy w sieci , na Twojeje komórce, na Twoim tablecie czy na komputerze. Każda wpłata, za którą z góry serdecznie dziękuję - to także Twoja cegiełka w budowaniu trzeźwego stylu i sposobu życia.
Dzięki wpłatom...
• nie ma na stronie rozpraszających reklam , jest treść, która jest i ma być łatwo dostępna,
• powstają nowe działy np. "Na małym ekranie" czy "Znalezisko",
• cały materiał na stronie jest darmowy , w imię zasady "darmo wziąłeś, darmo oddaj"